İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 519 95 28
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Böcek Isırmasında Ne Yapılır ?

bocek-sokmasi

Böcek ısırmasında ne yapılır? Böcek ısırmaları son yıllarda fazlasıyla artmış, bu nedenle de pek çok tıp merkezinde haşere sokmalarına ve ısırmalarına karşı ilaçlar, tedavi yöntemleri, bilgilendirme yazıları gibi çalışmalar yapılmıştır. Özellikle yaz aylarında ortalama olarak en az 10 haşere tarafından ısırıldığımızın kanıtlanmasıyla birlikte, böcek sokması da oldukça dikkate alınması gereken önemli hastalıklardan biridir ve tedavi edilmelidir. Peki, böcek ısırmasında ne yapılır ?

  • İster sinek ısırığı ister çıyan ısırığı veya böcek sokması olsun ısırılan bölgeye kesinlikle bilmediğimiz ilaçlar, kremler sürmemeliyiz. Özellikle oldukça yaygın olan limon, sirke, patates, şeker gibi besinleri tedavi amaçlı olarak yaralı bölgelere sürmemeliyiz.
  • Isırılan bölgedeki şişlikleri sıkmamalı, yaraları ve kabukları yolmamalıyız.

Hayatımıza dahil olmaya çalışan haşereler bununla sınırlı değildir. Binlerce türü bulunan ve böcek ilaçlama uygulaması ile etkisiz hale gelen haşerelerin yanında bir de kemirgen türler bulunmaktadır.

Kemirgen Türlerde Ne Yapılmalı?

Kemirgen türlerde ne yapılmalı? Eğer kemirgenler tarafından ısırıldıysak bölgeyi mutlaka bir hekime göstermeliyiz. Bizi ısıran farenin türünü biliyorsak veya en azından şeklini, rengini hatırlıyorsak hekime bunu da iletmeliyiz. Tedavi ile birlikte de en kısa zamanda fare ilaçlaması yaptırılmalıdır.

Eğer özellikle yeşil alanlarda olan keneler tarafından ısırıldıysak asla çıplak elle keneyi ısırdığı yerden çıkarmaya çalışmamalıyız. Elimizde mutlaka bir bez parçası, tülbent gibi kumaşlarla müdahale etmeliyiz. Ardından da hiç vakit kaybetmeden en yakın hastane birimine ulaşmalısınız. Hastanede kontrol altına alındıktan sonra haşere ilaçlama uygulaması yaptırmadan aynı mekana yeniden girmemeniz hayati önem taşır.

Zehirli Türlere Dikkat!

Daha zararlı haşereler tarafından ısırıldığınızda ise yine en yakın hastanenin acil servisine ulaşmalısınız. Örneğin;

  • Akrep, çıyan, yılan, yengeç, kırkayak sokmalarında zehri temizlemek için bol su ile bölgeyi yıkamalı, bu sırada da acil servisin evinize gelmesini beklemelisiniz.

Haşerelerin bizlere verdiği zararlardan kurtulmak için mutlaka böcek ilaçlama firmaları ile anlaşmalısınız. Evinizi, bahçenizi böcek ilaçlama işlemlerine tabii tuttuğunuzda böyle bir sorunla karşılaşmanız oldukça güçtür. Sarıyer Böcek İlaçlama olarak sizleri tüm haşere ve haşere zararlarından daima kurtarmakta ve en garantili sonuçları sizlere sunmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir