İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 519 95 28
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Fare ilaçlama sonrasında ev temizliği

fare ilaçlama sonrasında ev temizliği

Fareler insan sağlığına zararlı olan canlılar içerisinde ilk sıralarda yer alan canlılardır. Fareler, içinde bulundukları alan/mekânlara kendi taşıdıkları mikrop, bakteri ve zararlı organizmaları bıraktıkları ve bu yolla insanlara onlarca hastalık bulaştırdıkları için, muhakkak fare ilaçlama yaptırılarak alandan uzaklaştırılmalı/yok edilmelidir. İlaçlamanın etkisinin uzun olması ve sağlıklı bir sonuç vermesi için, fare ilaçlamada kullanılan ilacın kalıcılığı uzun tutulmalıdır. Bunun için de fare ilaçlama sonrasında ev temizliği yaparken dikkatli olunmalıdır.

Fareler yeme düşkün canlılardır. Yem seçici olan bu canlılar genellikle zehirli yemler kullanılarak ilaçlanırlar. Mekânda bulunan fare türüne göre de uygulanacak yöntem farklılık gösterebilir. Daha büyük oranda olan lağım faresi türü canlılarda fare istasyonları ve kimyasal ilaçlı uygulama kullanılırken, daha küçük boyutta olan canlılarda ise tablet ilaç tercih edilmektedir. Bu tercihlere göre yapılacak uygulamalar sonrasında alanda tercih edilecek olan temizlik türü de değişkenlik gösterir.

Fare ilaçlama sonrasında temizlik konusunda en doğru bilgiyi, işlemi gerçekleştiren görevliden alabilirsiniz. Çünkü alanda kullanılan ilaç ve yönteme uygun bilgiyi size verecektir. Ancak genel geçer kurallara bakıldığında şunları söyleyebiliriz. Fare ilaçlama öncesinde ortam, farelerin bıraktığı mikroplardan arındırılması için sıvı ilaçlarda dezenfekte edilir. Bu nedenle sıvı ilaçların mutfakta sık kullanılan eşyalara temas etmemesi için üstlerinin kapatılması gerekiyor. Eğer açıkta kaldıysa yıkanmadan kullanılmamalıdır.

Sıvı ilaçla dezenfektenin uzun süre etki etmesi için alanda ıslak temizlik 15 gün yapılmamalıdır. Kuru temizlik yapılmasında bir sakınca yoktur. Mutfak tezgâhı en sık kullanılan alanlardan biri olduğu için bu bölgede ıslak temizlik yapılabilir. Bu sağlığınızın korunması açısından da son derece önemlidir. İlacın uygulandığı diğer alanlarda ise ıslak temizlik yapılmasından kaçınılmalıdır.  Ayrıca sıvı ilacın temas ettiği çocuk oyuncakları kıyafetleri de yıkanmadan kullanılmamalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir